Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'collapsArch' does not have a method 'enqueue_scripts' in /home/customer/www/absolutehorsemagazine.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Judges for the 2018 Hickstead Showing season announced

It has been revealed who’ll be judging at next year’s Al Shira’aa Hickstead Derby Meeting (20th-24th June) and the BHS Royal International Horse Show (24th-29th July 2018), although this list is subject to change.

The Al Shira’aa Hickstead Derby Meeting  – Thursday 21st June 2018

Private Driving & Trade Turnouts – Miss Minta Winn

Friday 22nd June 2018

Cobs & Maxi Cob (Ride) – Miss Melissa Richardson
Cobs & Maxi Cob (Conf) & Riding Horses (Conf) – Mr Michael Maryan
Small Hunter (Ride & Conf) – Mr Robert Walker
Ridden Mountain & Moorland (Show) – Mrs Jennifer Williams
Ridden Mountain & Moorland (Conf) – Mrs Barbara Ashby-Jones
M & M Leading Rein & First Ridden (Show) – Mr David Bright
M & M Leading Rein & First Ridden (Conf) – Miss Vanessa De Quincey

Saturday 23rd June 2018

Hacks (Ride & Conf) – Mr Ian Smeeth
Working Hunters (Ride & Conf) – Mr Robert Walker

Sunday 24th June 2018

Ridden Hunters (Ride & Conf) – Miss Lesley Whitehall
Ladies Side Saddle Classic – Miss Lesley Whitehall
RoR Under Flat Rules (Ride) – TBC
RoR Under Flat Rules (Conf) – Mrs Jenny Candy
RoR Under NH Rules (Ride) – TBC
RoR Under NH Rules (Conf) – TBC
Coloured Horses (Ride & Conf) – Mr James Van Praagh

 

The BHS Royal International Horse Show – Tuesday 24th July 2018

Coloured Horses (ride) – Mrs Katie Jerram-Hunnable
Coloured Horses (conf) & Coloureds Supreme – Mrs Jo Jefferson
Coloured Ponies (show) – Mrs Sheila Dinsdale
Coloured Ponies (conf) & Coloureds Supreme – Miss Jo Hart

Wednesday 25th July 2018

Lead Rein, First Ridden & Lead Rein of SHT (conf) – Mr Philip Hilton
Lead Rein, First Ridden & Lead Rein of SHT (show) – Mrs Louise Windsor
Show Hunter Ponies (show) – Mrs Louise Gaunt
Show Hunter Ponies (conf) – Mr David Machin
Pure Bred Arabs (ride & conf) – Mrs Kathryn Oldroyd
Hackneys – TBC
P(UK) Young Riders M&M Ridden classes (conf) – Mrs Joanna Griffith
P(UK) Young Riders M&M Ridden classes (perf) – Mrs Rosemary King

Thursday 26th July 2018

Ladies Hunter (ride) & Amateur RH x 2 (ride) – Mrs Anna Levy
Ladies Hunter (conf) & Amateur RH (conf) – Miss Jeannetta La Four
Hunters – Lightweights (ride) – Mrs Louise Bell
Hunters – Middleweights (ride) – Mr Stuart Campbell
Hunters – Heavyweights (ride) – Mrs Marian Thomas
Hunters (conf) – Mr Angus McDonald
Shoeing Prize – TBC
BSPS Heritage M & M Open Classes (show) – Ms Tracey Milward
BSPS Heritage M & M Open Classes (conf) – Mrs Jane Somerset
BSPS Heritage M & M LR & FR (show) – TBC
BSPS Heritage M & M LR & FR (conf) – Miss Vickey Eggleston

Friday 27th July 2018

Amateur Hunter (ride & conf) – Miss Jo Bates
Amateur Hunter (ride & conf) – Mrs B Sturgis
Working Hunter (ride) – Mr Matthew Ainsworth
Working Hunter (conf) – Mrs Jane Hall
Riding Horses (ride) – Mr Kevin McGuiness
Riding Horses (conf) – Mr David Kellow
M & M WHP (jumping) – Mrs Jennie Loriston-Clarke
M & M WHP (conf) – Mrs Barbara Evans

Saturday 28th July 2018

Small Hunter (Ride) – Mr Richard Telford
Small Hunter (Conf) – Mrs Valerie Gingell
Hacks (ride) – Miss Katie Jones
Hacks (conf) – Mr Alan Mickleburgh
Intermediate Show Riding Types (show) & Intermediate Show Hunter (conf) – Mrs Sharron Kivlochan
Intermediate Show Riding Types (conf) & Intermediate Show Hunter (show) – Mrs Nicky Turner
Pretty Polly Ponies Heritage LR & FR (conf) – Mrs Lorraine Partridge
Pretty Polly Ponies Heritage LR & FR (show) – Mr Clive Johnston
Miniatures – Miss Julia Ryde-Rogers
Part Bred Arabs (ride) – Mrs Anna Levy
Part Bred Arabs (conf) – Mr David Puttock
Maxi Cobs (ride) – Mr Kevin McGuiness
Maxi Cobs (conf) – Miss Moggy Hennessy

Sunday 29th July 2018

Working Hunter Pony (jumping) – Ms Sarah Lears
Working Hunter Pony (conf) – Miss Vicky Smith
Show Ponies (show) – Miss Lucinda Haines
Show Ponies (conf) – Mrs Wendy Phipps
Nursery Stakes (conf) & Int W Hunter (jumping) – Mrs Sandra Bucknell
Nursery Stakes (jumping) & Int W Hunter (conf) – Mr David Bartram
Pretty Polly Ponies – SP, 2 x SHP (conf) + M & M (show) –
Mr Clive Johnston
Pretty Polly Ponies – SP, 2 x SHP (show) + M & M (conf) –
Mrs Lorraine Partridge
Cobs (ride) – Mr David Froggatt
Cobs (conf) – Mrs Lucy Killingbeck
Working Show Horses (ride) – Mr Jody Sole
Working Show Horses (conf) – Mrs Sophie Spear
Amateur Cobs x 2 (ride) – Mr Jody Sole
Amateur Cobs x 2 (conf) – Mr Alan Mickleburgh
Amateur Hacks (ride) & Amateur Maxi Cob (ride) – Miss Michele Underwood
Amateur Hacks (conf) & Amateur Maxi Cob (conf) – Miss Moggy Hennessy
Trade Driving Classes – Sophie Adkins
Grooms Prize – Mrs J Bunn & Mrs Helen Evans
Supreme Ridden Horse & Pony Championships – Mrs Nicky Coe plus 2 others TBC

%d bloggers like this: